05/12/2019

Automašīna ir viens no efektīvākajiem un labākajiem pārvietošanās veidiem, jo ar to ne tikai var ļoti ātri nokļūt galamērķī, bet ar to ir iespējams pārvadāt arī pasažierus un pat kravas, kas daudzos gadījumos ir ļoti izdevīgi un arī ekonomiski. Taču, lai pārvietotos ar automašīnu oficiālu un legāli ir nepieciešama arī autovadītāja apliecība.

Autovadītāja apliecību ir iespējams iegūt nokārtojot teorētisko un praktisko eksāmenu Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijā, taču vēl pirms tam ir nepieciešams iziet arī apmācības kursus kādā no daudzajām Latvijā sastopamajām autoskolām, kurā tiks iemācīti ne tikai noteikumi un ceļu zīmes, bet arī tas kā pašam justies droši braucot un kā neapdraudēt arī citus.
Pirms vispār uzsāc mācības autoskolā un uzsāc autovadītāja prasmju apmācību, tev ir nepieciešams iegūt braukšanas mācību atļauju jeb tā sauktās “baltās” tiesības, kura izmaksās 6,16 eiro, kā arī no sava ģimenes ārsta ir jāiegūst derīga medicīniskā uzziņa, kura liecina par to, ka tu esi piemērots auto vadīšanai.

Kad tas ir izdarīts, nākamais solis ir doties uz kādu jūsu izvēlētu autoskolu un pieteikties apmācībai. Autoskolas parasti piedāvā vairākas dažādas grupas, piemēram grupu, kurai teorētiskās apmācības notiek darba dienu vakaros, un grupu, kurai šīs apmācības notiek brīvdienu rītos. Teorijas apmācības parasti ilgst aptuveni2 līdz 4 mēnešus.
Braukšanas apmācību laikā, kuras arī ir jāveic katram, kurš vēlas iegūt vadītāja apliecību un kuras notiek paralēli teorētiskai apmācībai, ir jāsavāc kā minimums 14 nobrauktas akadēmiskās stundas, jeb 14 reizes ir jāvada automašīna instruktora pavadībā 45 minūtes. Bet, tā kā bieži vien jaunajiem vadītājiem bez auto vadīšanas pieredzes lēni veicas ar auto vadīšanas apmācību, tad ar šīm 14 stundām var būt krietni par maz.

Diemžēl autovadītāja apliecības iegūšana nav nemaz lēts prieks, jo ir jāmaksā gan par teorijas apgūšanu, gan braukšanas apmācībām un pašiem CSDD eksāmeniem. Piemēram, lielākajā vairumā autoskolu teorijas apgūšana izmaksā no 30 līdz 40 eiro, par katrām 45 minūtēm no braukšanas apmācības ir jāmaksā vidēji 10 eiro, kur vēl klāt nāk ap 25 eiro par pirmās medicīniskās palīdzības kursu apguvi, kas ir obligāta, kā arī aptuveni 40 eiro par visu nepieciešamo dokumentu noformēšanu.

Un līdz ko ir izieta autoskolas apmācība un tu vēlies kārtot CSDD eksāmenus, tad tev būs jāmaksā 12.63 eiro par teorijas eksāmena kārtošanu, 16,01 eiro par braukšanas eksāmena kārtošanu, 13,96 eiro par CSDD automašīnas izmantošanu vadīšanas eksāmenā, kā arī pēc eksāmenu nokārtošanas – 22,05 eiro par pašu vadītāja apliecību. Tas viss kopā sanāk, nerēķinot papildus braukšanas nodarbības un atkārtotu eksāmenu likšanu, sanāk ap 300 eiro, taču reti kuram studentam pietiek ar noteiktajām 14 braukšanas apmācības stundām, kas nozīmē, ka visbiežāk šī summa iet krietni pāri 300 eiro.

Kā redzi auto vadīšanas apliecības iegūšana nemaz nav lēts prieks, tādēļ ne velti daudzi cilvēki, kuri vēlas iegūt autovadītāja apliecību aizņemas kādu no finanšu pakalpojumiem, lai apmaksātu visus ar tiesību iegūšanu saistītos izdevumus un tad pēc tam sāktu tos lēnām atmaksāt.

Par visu